Önbizalom növelés
Kommunikáció fejlesztés
Személyiségfejlesztés
Célkitűzés

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztés

Ezek a legjobb videók:

KATTINTS IDE!>>

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztése
AfterTraining - egy rendezvény utóélete

"Az ember úgy lett megalkotva, hogy az egyik tevékenységet
csak úgy pihenheti ki, ha egy másik tevékenységbe fog."

Anatole France

 

Ez a tréning sokkal fontosabb, mint aminek első blikkre látszik.


MEGERŐSÍTÉS
a kikapcsolódásban

Manhertz József összefoglalója
(94. tréning - 2009. március 16.)

 
A kikapcsolódás létkérdés.
Sajnos ezt sokan csak akkor ismerik fel, amikor már késő.

Tudod, mi történik az autóval, ha tövig nyomod a gázt és elfelejtesz váltani? Pont ugyanaz, mint amikor Magadat pörgeted túl - kiég a motor.

Hallgass bele az élő tréning összefoglalójába!

Kattints a lejátszó gombra! (7:05) - Innen letöltheted! >>

(Élő és szerkesztett felvétel)


 

Kezdjük a célkitűzéssel!

Tegyük fel, hogy minden ideális. Kristálytisztán kitűzted és írásba foglaltad a céljaidat, pontos akciótervet szőttél, és naponta mindent meg is teszel annak érdekében, hogy a megvalósítás folyamatos legyen.

Valóban megteszel mindent?

Arra gondolok, hogy vajon mikor töltekezel fel? Bármennyire is rajongasz a munkádért, fontos, hogy néha megtörd a sort egy kis kikapcsolással, pihenéssel.

 
A váltó ugyanolyan fontos, mint a gázpedál

Biztosan ismered a személygépkocsik működési elvét. Ha gázt adsz, akkor felpörög a motor, a jármű lendületet kap és elindul. A motor hamarosan eléri azt a fordulatszámot, ahol a legnagyobb teljesítményre képes. Ha tovább nyomod a gázt, akkor a fordulatszám a kritikus tartományba kerül, ahol az ereje drasztikusan csökkenni kezd. Huzamosabb ideig túlpörgetve pedig a motor károsodik, majd elkopva, kiégve tönkre megy. Mit tehetsz ellene?

 
Válts!

Ugye milyen evidens? Az autóban csak egy fokozattal feljebb kapcsolsz, a motor máris elcsendesedik, és megújult erővel ismét lendületet ad a sebesség tovább fokozásához. De vajon az életedben is szoktál váltani?

Vedd észre a túlpörgést!

Az autóban ülve nem kell gondolkodni azon, hogy mikor kell váltani. A váltás gyakran nem ennyire egyértelmű a munkádban, vagy életed más területén. Lehet, hogy elméd még friss, de a tested már elfáradt, vagy éppen fordítva. Figyelj az apró jelekre!

Különben romlik a teljesítményed

A kiégés fogalma ma már nem csak a motor dugattyúira érvényes, hanem bevonult a pszichológiába is. Elkerülése érdekében fontos, hogy szokásoddá tedd a kikapcsolódást. Ehhez mindjárt adok egy nagyon hatékony gyakorlatot, majd a végén további tippeket kapsz.

Be kell látnod, hogy a kikapcsolódás nem azt jelenti, hogy leállsz, vagy lemaradsz. Épp ellenkezőleg! Ahogyan az autó is egyre gyorsabban halad a váltások után, pont úgy fogsz Te is gyorsabban haladni a céljaid felé. A túlpörgetés rontja a teljesítményedet, elfáraszt testi és lelki szinten egyaránt.

A másik véglet is érvényes. Túl alacsony fordulatszám esetén szintén teljesítményromlással kell számolnod, de most maradjunk a tárgynál.

"A demokráciára nézve a szabadidő eltöltése nem másodrendű kérdés,
mert az, ahogy az emberek pihennek és szórakoznak, meghatározza,
hogy kikké válnak, és milyen társadalmat építenek
."
Harry A. Overstreet

 
Vizsgáld meg a kikapcsolódási szokásaidat!

Tedd fel az alábbi kérdéseket!

Számodra mi jelenti a kikapcsolódás? Most hogyan csinálod?

Mitől frissülsz fel? Minek tudod átadni Magad rövidebb vagy hosszabb ideig úgy, hogy megújulva térj vissza a céljaid megvalósításához?

Mit teszel mától, hogy a kikapcsolódás szerves része legyen az életednek?

Talán Neked is újra kellene gondolnod a kikapcsolódás jelentőségét. Mire vágysz, ami segítene a megújulásban? Testileg vagy lelkileg érzed a nagyobb szükségét? Életed meylik területén? Ha nem lenne akadálya, akkor mit választanál?

Ha a két kérdésre adott válaszok között nincs különbség, akkor Te jó úton vagy a tágan értelmezett egészség megtartásában. Ha pedig van eltérés, akkor olvass tovább!

 
Kikapcsolódás kicsiben és nagyban

A kikapcsolás helyett talán sokkal kifejezőbb az a fogalom, hogy átkapcsolás. Arról beszélek, hogy egy időre felejtsd el, amit addig nagy összpontosítással végeztél, még akkor is, ha nagyon szereted. Ezt úgy tudod megtenni, hogy figyelmedet áthelyezed egy másik tevékenységre. Minél több érzékszervet vonsz be, annál jobban le tudod kötni a külső tárgyra állandóan éhes tudatodat.

A kikapcsolódási szokásod legyen olyan, mint az automataváltó a komolyabb kocsikban. Pontosan a megfelelő időben kapcsol. Tehát, természetes módon felismered a váltás szükségét, és így az átkapcsolás is könnyű lesz. Ezért mindig figyelj a szükségleteidre!

Kisebb váltásokat minden napra iktass be! Pár perc séta a levegőn, egy csésze tea, fél óra olvasás stb. Nagyobbakat pedig hosszabb távra tervezz! Egy nyaralás, telelés, hosszú hétvége valami új helyen. Még nagyobb váltás lehet akár egy új lakásba költözés. Mire vágysz leginkább?

"Az emberi munka kiváltása technikával megváltoztatja a pihenésre
vonatkozó egész felfogásunkat. Kultúránk értékét az fogja
meghatározni, mit kezdünk a szabad óráinkkal."
Morris L. Ernst
 


Tanulj meg kikapcsolódni!

Egy korábbi tréningen az egyik elkötelezett gyakorlótársunk figyelemfelkeltő tapasztalatát osztotta meg velünk:

"Amióta vannak céljaim, azóta nem tudok kikapcsolódni,
mert egyfolytában csak a céljaimra gondolok."

Kétségtelenül jobb helyzetben van az a személy, akinek erős a céltudata, szemben azzal, aki csak sodródik az árral. A célkitűzés gyakorlata segít, hogy a munkád legyen akár a szórakozásod is egyben. De vigyázz, hogy át ne ess a ló túloldalára!

Ahhoz, hogy tartósan növekedő eredményeket érj el, szükséged van a váltásra, a hosszabb cselekvési (testi és gondolkodási) folyamatok szakaszokra bontására.

Például, amikor fizikai terhelésnek vagy kitéve, akkor jól esik pár másodperc szünet, miután újból erőre kapsz a folytatáshoz. Hasonlóképpen így van ez a tanulással, vagy más szellemi tevékenységgel is.

Ha nem tudsz kikapcsolódni, akkor a haladás görcsös akarása egy idő után épp ellenkező hatású lesz, akadállyá válik. Fel kell frissülnöd!

 
Hogyan?

A séma egyszerű, egy új szokás kialakításáról van szó. Rendszeresen törd meg a hosszú folyamatokat valami teljesen más cselekvéssel. Egy tevékenységet a rendszeresség tesz szokássá. Duplán nyersz!

Biztosan a Te listád is tele van apró elvégzendő feladatokkal, amelyek sosem fogynak el. Takarítás, új cipő vásárlása, biztonsági másolat készítése a címjegyzékről, felhívni a közösképvselőt, befizetni a csekkeket, lecserélni a téligumit, aaah...

Minél inkább összpontosítasz a céljaid eléréséhez szükséges nagy feladatra, annál inkább nyomaszt a sok-sok nemszeretem teendő, amelyeket nem lehet csak úgy lepasszolni.

Ügyes módszer:
Mivel az egyhangúságot meg kell törnöd a hosszú távra szóló nagyobb eredményesség érdekben, tedd azt egy kötelezettség letudásával!

Ez ám a megkönnyebbülés! A hasznod kétszeres, felfrissülsz a folytatáshoz, és egy aprósággal kevesebb. Ugye felismerted, hogy most a hatékony időgazdálkodásról van szó?

"A pihenés ideje általában akkor jön el, amikor nincs rá időd."
Sydney J. Harris

 
Járj a kedvedben!

Persze nem csak a kötelezettségek jöhetnek szóba! Kényeztesd Magad kellemes pillanatokkal!

Zene - Kikapcsolja elméd racionális oldalát, felszabadítja a kreativitást, intuíciót. Hallgasd munka közben is!

Olvasás - A szórakozás és tanulás egyik legjobb módja. (tipp >>)

Barkácsolás - A szellemi munkát nagyon jól ellensúlyozza a kézügyességet fejlsztő tevékenység. Állíts össze egy polcot, varrj meg egy függönyt, vagy fess le egy padot.

Testmozgás - Oxigénnel látja el tested minden részét, felfrissíti elmédet. Sportolás után könnyebb a szellemi munkára összpontosítani.

Masszázs - Ellazítja a testet és a lelket. A lélek feszültségei a testi oldalról is feloldhatók. Csodálatos módszer!

Relaxáció - Nyugtató hatású a tested tudatos ellazítása. Figyelj minden egyes testrészedre, lentről felfelé haladva külön-külön feszítsd meg, majd lazítsd el. Érezd, ahogyan a feszültség távozik az adott területről. Csukott szemmel képzeld el, hogy egy kellemes helyen vagy, és időzz pár percig ebben az öngyógyító állapotban.

Légzés - Lassítsd le, és mélyítsd el a légzést hasi szinten. A tudati folyamatok hatással vannak a légzés minőségére. Fordíts! Tudatos légzéssel nyugtasd el zaklatott elmédet.

Természet - Ha teheted gyakran menj ki az erdőbe, vagy csak a közeli parkba. A természet olyan erővel rendelkezik, amely képes a negatív energiákat pozitívakká transzformálni. A kertészkedés is ide tartozik!

Alvás - Ne a mennyiségre, hanem a minőségre figyelj! Alvás során energiáid rendeződnek minden szinten. A mély alvásra elsősorban elmédnek van szüksége. Hatása olyan, mint egy pici újjászületés.

Egy csésze gyógytea - Nagyon jó minőségű teákat választhatsz. A gyógynövények segítik a testi és tudati regenerációt, hogy a kibillent egyensúlyt vissza tudd állítani.

Magány - Bármennyire is függesz más emberek tátsaságától, fontos, hogy időnként lecsendesedve visszavonulj. Rövidebb vagy hosszabb időre, ez csak Rajtad áll. Ilyenkor gondolkodj a jövődről, a céljaidról, problémáidról, s mindarról, ami fontos az életedben, vagy csak élvezd a csendes egyedüllétet...

Mi lehet jobb a fentieknél? Ha kombinálod ezeket egymással.

Manapság nagyon túlterhelt életet élünk, és úgy tűnik, hogy a pörgés csak fokozódik. A kikapcsolódás nem luxus, hanem létszükséglet. A testi, mentális, spirituális és energetikai egészséged egyik összetevője.

Azt hiszem, éppen itt az ideje, hogy most befejezzem, és kikapcsoljak.
Van kedved most Velem kikapcsolni?

 
...és a tudat megpihen: összpontosítás a szívközpontra

A következő energiagyakorlatot elvégezve képes leszel regenerálódni. Bárhol, bármikor, és bármeddig végezheted, nem kell formálisan rákészülnöd. Ereje az egyszerűségében rejlik. Segítségével elcsendesítheted az érzelmi hullámokat, egységet tapasztalhatsz, frissebbé, pihentebbé válsz. Zaklatott életvitelüeknek különösen ajánlott!

A gyakorlat elnyugtatja az állandóan lüktető, szélsőségesen ingadozó, ítélkező, mindig kettősségekben működő racionális tudatot. Azért lesz jótékony, mert ez a tudati tevékenység hihetetlen sok energiát emészt fel. Az így visszanyert energia pedig felhasználható testi és tudati szinten egyaránt. Erről ősi tanok szólnak.

A GYAKORLAT

A rendelkezésedre álló időben helyezkedj el kényelmesen. Ülhetsz, fekhetsz, de akár még állhatsz is. Hunyd be a szemed. (Ha már gyakorlott vagy, akkor nyitott szemmel is végezheted.) Lélegezz természetesen az orrodon keresztül. Pár másodpercig fgyelj a légzésedre.

Az elcsendesedés után összpontosíts a szíved magasságában, a mellkasod közepén lévő pontra. Az energia szintjén ezt hívjuk szívközpontnak. Érzékelj ezen a területen egy kristálytiszta, erőteljesen sugárzó fénygömböt. Olyan mint a Nap.

Azonosulj a tapasztalással, és időzz megszakítás nélkül ebben az egységtermészetű állapotban! A végén csak nyisd ki a szemed és folyatasd félbehagyott dolgodat. Ennyi az egész!

Figyelem!

Ne tévesszen meg a gyakorlat egyszerűsége! Szeretjük sokszor úgy hinni, hogy a bonyolult, összetett dolgok jobbak, mint az egyszerűek. Ha kételkedsz a fenti gyakorlatban, akkor a tudatod erejében kételkedsz. A kételkedés pedig a túlzott energiafogyasztó, racionális elme tipikus működési mechanizmusa, amit mindannyian tökélyre fejlesztettünk.

Talán egy kísérletet megér, hátha utána jobban bízol majd Magadban!

 


* * *

A következő tréningen az értékes testünket fogjuk gondozni. Tarts velem akkor is! >>
 

  © 2004-2020 Manhertz József     Minden jog fenntartva. Kommunikáció fejlesztése >>