Önbizalom növelés
Kommunikáció fejlesztés
Személyiségfejlesztés
Célkitűzés

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztés

Ezek a legjobb videók:

KATTINTS IDE!>>

 

Személyiségfejlesztés és kommunikáció fejlesztése
AfterTraining - egy rendezvény utóélete

"A halogatás veszélyes csapda, mert ez egy anti-cselekvés,
amely garantáltan szabotálja a célod megvalósulását."

Így járj el, ha valódi eredményre vágysz...


CÉLKITŰZÉS

III. rész: megvalósítás

Manhertz József összefoglalója
(110. tréning - 2010. február 8.)


15 velős tipp a céljaid stabil megvalósításához

A most következő ötletek nagy segítségedre lesznek a gyors haladásban.
Figyelem: lustákat, megrögzött panaszkodókat csak felidegesíti, ami most következik!
Te vajon ideges vagy inspirált leszel a végére?

Célok megvalósítása - gyorsításhoz kattints ide! >>
 


Pillanatkép a tréningről: Ezek a tippek csak azoknál működnek, akik alkalmazzák az elhangzottakat.

Hallgasd meg az élő tréning összefoglalóját!

Kattints a lejátszó gombra! (11:19) - Innen letöltheted! >>

 


 

Íme az elhangzott 15 célmegvalósító tipp:
 

Motivációd

A célod alapvetően Neked fontos, attól függetlenül, hogy a megvalósításában mások támogatnak-e, vagy sem.

Rengeteg célkitűző személy tapasztalatából szűrtem le azt a következtetést, hogy egy cél legtöbbször csak papírforma marad. A célok leírása persze nagyon fontos, mert számos más pozitív tényező mellett a tudatosításban segít. De ennél azért több kell!

A motiváció ad hajtóerőt a megvalósításban. E pozitív érzelmi kondíció kialakítása gyakran azért nehéz, mert az aktuális helyzet (minden problémájával) már a valóságod része, a vágyott eredmény meg csak elképzelés.

Ahhoz pedig, hogy folyamatosan motivált lehess, tudatosítsd, hogy minden nehézség csak egy állomás a célod megvalósítása útján!

Tartsd a jó irányt!

A célod megvalósítása csak akkor lehetséges, ha tervszerűen cselekszel. Két kérdést ajánlok a figyelmedbe, egy keresőt és egy ellenőrzőt. Az első túl evidens, a másik viszont könyörtelen. Lássuk!

Mit tegyek annak érdekében, hogy közelebb kerüljek a célomhoz?

Kell egy pontos cselekvési terv, amelyből a választ kiolvashatod.
(Ugye már Te is kidolgoztad?)

Az, amit most teszek, közelebb visz a célomhoz?

A válasz két lehetőséget kínál: haladsz a célod felé vagy távolodsz? Mert bizony ha nem haladsz, akkor távolodsz. Nincs mese, erre muszáj őszintén felelned!

Maradj lendületben!

Emlékszel a lendületmegmaradás törvényére még az általános iskolából? A lényege egszerű: egy tárgyat könnyebb mozgásban tartani, mint mozgásba hozni.

Hogy jön ez ide? Tudati szinten éppúgy igaz a fenti állítás, mint a tárgyak esetén. Vagyis, a céljaid felé vezető úton mindig az első lépés megtétele a legnehezebb. A folytatás már sokkal könnyebb, hiszen lendületbe jössz.

(Példa: Egy író évekig halogatta könyvének megírását. Majd eldöntötte, hogy minden reggel írni fog egy keveset. A könyv pár hónap múlva elkészült.)

Mindig az első lépés a legnehezebb. Akárhányszor megállsz, annyiszor lesz szükséged egy újabb első lépésre. Ezért minden nap foglalkozz a céljaiddal! Ráadásul, így minimalizálhatod a halogatás lehetőségét.

Kezdd el most!

A halogatás veszélyes csapda, mert ez egy anti-cselekvés, amely garantáltan szabotálja a célod megvalósulását.

A szokások közös jellemzője, hogy gyakorlásukkal egyre erősebbé válnak. Gondolj csak a jó vagy rossz szokásaidra! A nem-cselekvés is képes erős szokássá fajulni. Lehet, hogy ezzel sem mondtam újat?

Tehát, minél később kezdesz bele egy cél megvalósításába, annál nehezebb dolgod lesz. Törd meg a jeget most rögtön, és egy eufórikus érzésben lesz részed! (Rendben, miután ez az oldalt elolvastad!)

Bármilyen kis lépéssel elkezdheted. Jó hír: a tervezés is ennek számít!

Mérd a változást!

Érdekes és bizonyított jelenség: amit mérsz, az fejlődésnek indul. Amint mérni kezded a folyamatokat, felgyorsítod a megvalósítást.

Azért van ez, mert tudatosítod a jelen helyzetet, valamint a változást. Valódi viszonyítási pontok jönnek létre. E tudás birtokában pedig jobb, célirányos döntéseket hozhatsz a következő lépésről.

A mérési eredmények a terved részei.

Jutalmazd Magad!

A nyugati pszichológia már régen felismerte, hogy a jutalom ösztönző hatással van ránk. Hiszen ki ne szeretne ajándékot kapni?

Ha elértél egy részcélt, vagy teljesítettél egy feladatot, akkor adj Magadnak egy megfelelően arányos jutalmat. Például menj el moziba, vacsorázz egy jó helyen, fizess be egy masszázsra, vagy csak kirándulj egyet! Bármi jöhet, csak Tőled függ, hogy mi ösztönöz.

Emlékszel? A megvalósítás során sok valódi nehézséggel lesz dolgod. Ezek súlyát valódi jutalmakkal közömbösítheted.

Engedd meg a hibázás lehetőségét!

Maximalisták figyelem!

Aki állandóan a tökéletességre törekszik, az egyrészt könnyen a halogatás csapdájában találja magát, másrészt viszont fél, hogy hibázni fog. Ez a félelem elhomályosítja a következő felismerést:

NEM LÉPNI ROSSZABB, MINT HIBÁZNI

A maximalizmus, mint megfelelési kényszer, többé-kevésbé mindenkiben benne van. Gyakran azért nem lépünk, mert úgy véljük, hogy még nem vagyunk elég jók. Pedig...

A hibák a barátaink, ugyanis azokból sokat tanulhatunk. Egy pici gyermek is úgy tanult meg járni, hogy számtalanszor elesett, és újra meg újra felállt. Hé, Rólad beszélek!

Nagyon érdekesnek tartom a célkövető rakéták működési mechanizmuást. Állítólag úgy tartanak a célra, hogy szándékosan rontanak, letérnek a célról, hogy felismerve és korrigálva a hibát, végül célba találjanak.

Ne halogass!

Sacinandana Swami, a védikus filozófia világszerte ismert tanítója szerint két oka van a halogatásnak:

1.) Fáradtak vagyunk (testileg vagy lelkileg)
2.) Nem tudjuk, hogy mit kell tennünk

Az elsőre evidens válasz, hogy pihend ki Magad. (Bár a lelki fáradság kipihenése nehezebb lehet a testinél.)

A második problémára már sejtheted a választ. Egy pontos cselekvési tervre van szükséged, amely térképként mutatja az irányt. (Ha még nem lenne terved: tényleg nem úszod meg, hogy készíts egyet!)

Ide kapcsolódik egy ijesztő kérdés: Mi a halogatás ára?
Gondolj bele, hogy mit veszítesz, ha nem lépsz?
(Végső soron az idődet, amit nem kapsz vissza!)

Bioritmusod és pszichoritmusod felismerése

Találd meg a nap legértékesebb időszakait, amikor testileg és lelkileg a csúcson vagy! Ezek a stratégiai pillanatok, amelyeket csak olyan tevékenységekre fordíts, amelyek a legfontosabbak a célod megvalósításában. Legyél szigorú, minden más kizárva.

Tarts önmegfigyelést!

Kapcsolódj ki rendszeresen!

Még akkor is, ha imádod a munkádat, ki tudsz égni, mint egy túlpörgetett motor. Ekkor romlik a teljesítményed és rengeteg energiád feleslegesen elvész.

Egy megoldás van: kapcsolodj ki, azaz válts!

Az autóban azért van a váltó, hogy képes legyen fokozatosan felgyorsulni. Váltáskor a felpörgetett motor lecsendesedik, erőre kap, és újabb lendületet ad az autónak. Mi is pont így működünk, egyik tevékenységről át kell váltanunk egy másikra ahhoz, hogy egyre nagyobb lendületet érhessünk el.

Rendszeresen kapcsolódj ki! Ez alatt azt értem, hogy kapcsolj át egy teljesen más tevékenységre. De teljesen!

(Erről a témáról már tartottunk egy önálló tréninget korábban. Megtalálod a tartalomban.)

Gondolkodj a céljaidról!

Csak látszólag lesz hasonló az előző tipphez. Válts környezetet, például menj sétálni az erdőbe, vagy csak ki az utcára. Emelkedj a céljaid, és a feladataid fölé, szemléld azokat "madártávlatból"!

Kezdj gondolkodni a céljaidról átfogóan, keress új összefüggéseket, új megoldásokat!
Ez egy nagyon termékeny kikapcsolódássá válik, élvezni fogod. Ha lehet olyan helyre menj, amely kellemes, frissítő, vagy nyugtató. Jegyzet legyen a zsebedben, mert a gondolatok illékonyak!

Beszélj a céljaidról!

Vigyázz, csak olyan személyeknek beszélj a céljaidról, pláne a részletekről, akik támogatnak! Ez a tipp róluk szól.

A Hozzád hasonló, pozitív beállítottságú személyekkel oszd meg szóban a céljaidat, és elképzeléseidet. Kérd ki a véleményüket, javaslataikat! A diskurzus során beindul egy kreatív folyamat, amely tágítja a gondolati határaidat. Új ötleteid, felismeréseid lesznek, amelyeket beépíthetsz a tervedbe.

A beszéd is a cselekvés eszköze, amely hatásával a fenntartja a folyamatot.

Tervezz előre minden nap!

Minden este írd össze a másnapi teendőidet! Már ettől nyugodtabban fogsz aludni. Másnap pedig a megfelelő fontossági sorrendben hajtsd végre a feladatokat.

Az eredményes időgazdálkodás egyik alap gyakorlata ez. Itt most tippnek ennyi pont elegendő, erre a nagy témára máskor még úgyis visszatérünk.

Összpontosíts!

Egyszerre csak egy nagy feladaton dolgozz! Ha megosztod a figyelmedet, akkor megosztod az erődet is.

Párhuzamosan több feladatot végezve az elvárt eredmények csúsznak, vagy akár el is maradnak. Ez nem ösztönző. Optimális eredményre akkor számíthatsz, amikor következetesen a legpozitívabb változást hozó feladatra összpontosítasz.

Fejezd be!

Amit elkezdtél, fejezd is be! Ugye milyen evidens? Mégis gyakran elfelejtjük. Alakítsd ki azt a szokást, hogy ha valamit elkezdesz, akkor csináld is végig!

Ha nem így jársz el, akkor a sok befejezetlen dolog tudata (kicsik és nagyok összeadódva) zavaró teherként nehezedik Rád.

Az ellenkezője is igaz. Remek érzés egy nagy feladatot elvégezni! Az eredményesség érzete könnyedséggel párosul, és erősen építi az önbizalmadat.

 
* * *
 

Még sok hasznos tipp vár Rád

Nem ez volt az összes célkitűző és megvalósító tipp, azonban a legjobbakból válogattam. Ha csak ezeket megfogadod, biztosan számíthatsz a gyors haladásra. A saját tapasztalataim ezt igazolják.

Az ötrészes célkitűző tréninget egy extra rész követi, amelyben a célok felé vezető út felénél újra összejövünk egy rövid időre. Kattints ide a folytatáshoz! >>

Ha van kedved, akkor oszd meg velem a gondolataidat, véleményedet, kérdésedet!

 

 

 


 


<< Vissza         Tartalom         Az oldal tetejére         Az élő tréning
 

  © 2004-2020 Manhertz József     Minden jog fenntartva. Kommunikáció fejlesztése >>